Menu Zavrieť

Regionálne výrobky sú kvalitné

      Kým v okolitých krajinách je vysoký podiel predaja domácich výrobkov, Slovensko je na tom radikálne odlišne. Primálo si chránime náš trh záplavou nie vždy kvalitných zahraničných výrobkov a tým sami sebe odoberáme príležitosti na prácu, slušnú mzdu, ochudobňujeme náš štát, náš región, a tak v konečnom dôsledku aj sami seba.

      Na Slovensku zatiaľ pri nákupnom rozhodovaní víťazí veľakrát cena! Na rozdiel
od obyvateľov Rakúska, Francúzska, Nemecka, ale už aj susedných štátov ako Poľska, Maďarska, či Českej republiky, naše vlastné výrobky kupujeme menej. Paradoxom pritom zostáva, že hoci v prieskumoch uvádza väčšina respondentov záujem o slovenské výrobky, realita pri samotnom nákupe je už iná. Napríklad pri predaji potravín to vyplýva do určitej miery aj z toho, že potravinárske reťazce ponúkajú slovenské výrobky často v obmedzenej miere, zato ponuka zahraničných výrobkov je veľmi široká.

      Z tohto stavu sa vymykajú predajne COOP Jednoty. V našej ponuke zákazníci nájdu v priemere až takmer 70% slovenských potravinárskych výrobkov. Oproti iným potravinárskym reťazcom, kde je priemer často aj veľmi hlboko pod 50% sa teda právom hrdíme tým, že sme lídrom v predaji slovenských potravín a že sme skutočne – ako znie náš slogan – „Najlepšie domáce potraviny“.

      Predaj slovenských výrobkov v sieti predajní COOP Jednoty je vysoký, avšak je zrejmé, že stále vysokú váhu pri kúpe získava priaznivá cena, čo nie vždy zvýhodňuje našich výrobcov. Z tohto vývoja je nám smutno, pretože my sme slovenská firma a máme reálnu snahu podporovať slovenských producentov.

      Slovenských výrobkov je u nás v predaji skutočne veľmi veľa a to zo všetkých druhov. Medzi najobľúbenejšie patria určite mliečne výrobky, čerstvé mäso, mäsové výrobky, nealkoholické nápoje, pivo a alkohol, cukrovinky a samozrejme pekárenské výrobky. V mnohých z týchto kategórií sme lídrami na slovenskom trhu čo sa týka kvality aj šírky sortimentu. Aj značná časť z výrobkov patriacich do rodiny predávanej pod značkou COOP je vyrábaná na Slovensku.

      Okrem všeobecnej podpory slovenských výrobkov sa zameriavame aj na producentov z nášho najbližšieho okolia. Na pultoch v našich predajniach preto nájdete množstvo výrobkov z regiónov, v ktorých pôsobíme, s ktorými sa vo veľa prípadoch nestretnete v žiadnych zahraničných supermarketoch. V divízii Liptov sú to napríklad čerstvé mäso z Liptovskej Lúžnej, žinčica z Bobrovníka, syry z Východnej, pekárske a kysnuté výrobky od dodávateľov z L.Mikuláša, Ružomberka, D.Kubína aj Trstenej, cukrárske výrobky z L.Hrádku, liptovské droby z Ružomberka aj L.Mikuláša, syrové korbáčiky L.Lúžnej a z Oravy, prírodný med z Istebného, mäsové výrobky z prevádzky v L.Mikuláši, priemyselný tovar z chránenej dielne v L.Mikuláši. Okrem toho vo veľkom odoberáme výrobky aj od tradičných veľkých liptovských výrobcov ako Liptovská mliekáreň, Pečivárne Liptovský Hrádok, Liptovské pekárne a cukrárne či St. Nicolaus.

      Na Spiši sú taktiež výrobcovia a dodávatelia, ktorých podporujeme odberom ich výrobkov do našich predajní ako napríklad Tatrapeko, Spiš Market, GB Family, MPC Spišská Nová Ves, Mäsovýroba Štefan Knižka, pekáreň ERI Bakery, Pekáreň Čingov Smižany, Mirond Kežmarok, Slovchips Smižany, Paciga Sp.N.Ves, Daniela Chovančíková, Nord Svit  a mnohé ďalšie.

      Z okolia Rimavskej soboty pochádzajú výrobky dodávateľov Gemermilk, Alfex, Lorincová, MivePek, Július Mihály, Brotmaister, Štefan Černok, Riso-R, Koliba, Brysyrt, Koro, Tauris, Mecom – závod Lučenec a ďalšie.

      Len za prvý polrok 2020 sme od našich regionálnych dodávateľov nakúpili tovar v hodnote 2 516 552 EUR, z toho až 96% tvorili čerstvé tovary ako mäsové, mliečne či pekárenské výrobky.

      Zjavná výhoda, ktorú so sebou prináša kúpa slovenských výrobkov je evidentná. Je ňou zlepšenie výkonu slovenskej ekonomiky a v konečnom dôsledku zvýšenie osobných príležitostí pre zamestnanie sa či pre lepšiu mzdu.

      Okrem toho je však preferovanie slovenských výrobkov dobrým krokom aj pre ich výbornú kvalitu. Sú vyrobené z poctivých surovín, sú zdravé, častokrát vyrobené pôvodnou receptúrou alebo výrobným postupom. To všetko ich predurčuje k tomu, aby sme si ich vážili, obhajovali a uprednostňovali pred tými zo zahraničia.

      Na podporu ich predaja vzniklo v nedávnej minulosti niekoľko iniciatív, do ktorých sa často zapojila aj COOP Jednota. Neustále prebiehajúcou úspešnou televíznou, rozhlasovou a tlačenou reklamou upriamujeme pozornosť na výrobky predávané pod značkou COOP, ktoré sú vyrábané na Slovensku. Reklamy, ktoré všetci poznáte z televízie sú natáčané v našom regióne.

      Veríme, že spoločnou podporou našim slovenským a špeciálne regionálnym dodávateľom zabezpečíme úspešný rozvoj ich podnikania a nám všetkým pracovné príležitosti na našom Slovensku.