Menu Zavrieť

Zálohovanie PET fliaš a plechoviek sa blíži. Čo prinesie?

        Podľa informácie z Ministerstva životného prostredia sa len na S l o v e n s k u ročne predá približne miliarda plastových fliaš. Taktiež podľa prieskumov Ministerstva životného prostredia skončí cca 40 % PET fliaš v komunálnom odpadne a žiaľ aj v prírode, kde je ich doba rozkladu fatálnych 450 rokov. Táto situácia je preto viac než alarmujúca. Preto je dôležité, aby nekončili v prírode, ale boli vhodne spracované.
         Zálohovanie PET fliaš a plechoviek výrazne zníži množstvo voľne pohodených plastových nápojových obalov a pomôže životnému prostrediu. Je to jediný účinný spôsob ako dosiahnuť vysokú mieru vytriedenia nápojových obalov.
         Od januára 2022 sa na Slovensku naplno rozbehne zálohovací systém PET fliaš a plechoviek. Podľa zákona ho musia sprevádzkovať všetky obchodné prevádzky väčšie ako 300 m², ktoré plastové fľaše a plechovky uvádzajú na trh.
         Aj my všetci v COOP Jednote Liptovský Mikuláš si uvedomujeme, že sme zodpovední za to, v akom prostredí žijeme a v akom prostredí budú žiť naše deti a ďalšie generácie. Preto sme sa rozhodli, že do zálohovania PET fliaš a plechoviek sa pustíme nielen v predajniach, kde nám táto povinnosť vyplýva zo zákona, ale zriadime viacero dobrovoľných odberných miest. To znamená, že odberné miesta označené „Zetkom“ v šípkach nenájdete na našich predajniach len v Liptovskom Mikuláši, Ružomberku, Dolnom Kubíne, Bešeňovej, Spišskej Novej Vsi, Nálepkove, Krompachoch, ale napríklad aj v Liptovskom Hrádku, Liptovskej Osade, Lúčkach, Ľubeli, Komjatnej, v divízii Spišská Nová ves aj v Spišských Vlachoch a Spišskom Podhradí, v divízii Rimavská Sobota v Hnúšti, Jesenskom, Fiľakove a v mnohých ďalších predajniach. Spolu pre Vás zabezpečíme 41 odberných miest, čo predstavuje skoro tretinu všetkých našich prevádzok.
        Čo sa bude zálohovať?
• Zálohovať sa budú všetky jednorazové obaly na nápoje len na priamu konzumáciu od 0,1 l po 3 l vrátane. Patria sem plastové fľaše (PET, HDPE, PP) a plechovky (hliník, železo).
• Nezálohujú sa plastové a kovové obaly od mlieka a mliečnych výrobkov, rastlinných náhrad ako je napríklad mandľové mlieko, od oleja, sirupov a alkoholických nápojov s obsahom alkoholu viac ako 15 %.
• Výška zálohu za PET fľašu a plechovku od 01.01.2022 bude 0,15 €.
Ako sa zálohuje?
• Zálohujú sa len PET fľaše a plechovky označené zeleným „Zetkom“ v šípkach, ktoré je umiestnené v blízkosti čiarového kódu a majú text „ZÁLOHOVANÉ“
• PET fľaše musia mať aj vrchnák
• PET fľaše ani plechovky nesmú byť stlačené a musia mať čitateľný čiarový kód
• Vrátenú sumu si vyberiete v hotovosti, alebo použijete na ďalší nákup.
         Stotožňujeme sa s myšlienkou správcu zálohového systému, že zavedením zálohového systému sa začne písať nový príbeh o Slovensku. Máme šancu stať sa krajinou bez voľne pohodeného odpadu z plastových fliaš a plechoviek. Plastové fľaše a plechovky nie sú zbytočný odpad! Sú to cenné materiály, ktorých recyklácia má zmysel.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *